Dodał: Maciek
Data dodania: 2017-10-07

Natural Mystic Akustycznie

Natural Mystic Akustycznie to nowa, tryskająca energią twarz zespołu Natural Mystic. Nowe pomysły, zaskakujące brzmienia i przede wszystkim całkiem inne instrumentarium. Elektryczne gitary ustąpiły miejsca akustycznym, akordeon zastąpił klawisze, a miejsce basu zajął dużo większy kontrabas. Efekt jest piorunujący! Żaden polski zespół reggae nie gra w ten sposób! Oprócz brzmienia i instrumentarium w muzyce Natural Mystic jest to, co pozwala pokochać ten zespół od pierwszego usłyszenia, czyli: szczerość, radość z grania i duże pokłady dobrej energii, które zespół rozsyła ze sceny przede wszystkim za pośrednictwem znakomitego żeńsko-męskiego duetu wokalnego Gabi Budzianowskiej i Marcina Kina.

Zespół Natural Mystic powstał w 2001 roku w Sosnowcu. Od początku jest postrzegany jako formacja reggae’owa, jednak jak mówią sami muzycy nie chcą dać się zamknąć w jakiejkolwiek szufladce. Potwierdził to debiutancki album grupy pt. Quasi-Milieu, który okazał się w 2007 roku. Na tym albumie reggae’owe inspiracje współistnieją z szeroką gamą gatunków i muzycznych eksperymentów. Mamy tutaj wycieczki w stronę dubu, eksperymenty brzmieniowe, elementy jazzu, czy rockowe gitarowe riffy. Wynika to z charakterów członków i różnorodności ich inspiracji. Niektórzy muzycy NMA współtworzą również grupy: Searching For Calm, 100 Tvarzy Grzybiarzy, Yapko, 52um, Say Yardee.

Pomysł akustycznego grania narodził się wiosną 2009. Po zagraniu pierwszego koncertu, akustyczne granie zostaje głównym celem zespołu. Po roku od tego czasu grupa weszła do studia aby zarejestrować materiał na płytę, na której usłyszymy dwa utwory z pierwszej płyty w akustycznych aranżach, kilka nowych piosenek, a także nigdy nie nagrywane starsze utwory zespołu ale oczywiście w wersjach akustycznych.

Materiał na płytę został zarejestrowany w studio Radioaktywni w Częstochowie pod okiem Adama Celińskiego.

3 grudnia 2011 roku ukazała się płyta pt. Full Steam Ahead. Jest to pierwszy album sygnowany nazwą Natural Mystic Akustycznie. Dźwięki zawarte na nim zawarte wywodzą się z inspiracji muzyką reggae, ale śmiało wykraczają poza jej ramy.

 

Skład:

- Michał Maślak- wokal

- Gabi Budzianowska - wokal

- Goły - gitary, wokal

- Rafał Miciński - bass, wokal

- Marian - klawisze, wokal

- Fazi - gitary, wokal

- Lichy - perkusja wokal

- Janek Obrusik - trąbka, wokal

- Adrian Puta - LiveMIX’y, przestrzenie, efekty


Dyskografia

Quasi-Milieu
Album ukazał się w marcu 2007 roku. Jest ona świeżym i indywidualnym spojrzeniem twórców na życie, na muzykę, na nurt z którym są kojarzeni, a od którego coraz bardziej odstają. Wokaliści śpiewają o rzeczach ważnych, czasem osobistych, a każda piosenka, zarówno w warstwie tekstowej jak i muzycznej, ma podwójne, a czasem nawet potrójne dno.
Lista utworów:
  1. Dzapipo
  2. Ultrawizja
  3. Everything’s Dissolving In The Air
  4. Souljah (A View From Inside)
  5. Portrait
  6. Our Expression
  7. Rise
  8. Stopione Słońce
  9. I Learn How To Respect Myself
  10. Mystic In Your Mind
  11. Na Wszystkich Ulicach Świata
Quasi-Milieu

Full Steam Ahead
Album ukazał się nakładem Offside Records 3 grudnia 2011 roku. Dzień wcześniej w Sosnowieckim klubie Gdziekolwiek odbędzie się specjalny koncert premierowy płyty, na którym można było go nabyć. Płyta jednocześnie szlachetna i ludyczna, intymna i wrażliwa na sprawy społeczne. Kameralna, ale skierowana do szerokiej publiczności. Komunikatywna, szczera i prezentująca nieco inne reggae połączone z folkową energią, dubowymi przestrzeniami, drum’n’basowymi rytmami i kameralną atmosferą. Nieco inna jest również warstwa wizualna albumu, bowiem zdjęcia, okładka jak i klip do pierwszego singla, utworu Siebie Masz Mniej, utrzymana jest w pięknej konwencji steampunkowej.
Lista utworów:
  1. Przed siebie
  2. Siebie masz mniej
  3. Try again
  4. Soul Jah
  5. Hurry Up!
  6. Tuff Road
  7. The Ocean
  8. Throne Gone Down
  9. Tango
  10. War
  11. The Waiting
  12. Wyścig
Full Steam Ahead

Medycyna Ostateczna
Trzecia w dorobku płyta sosnowieckiej grupy Natural Mystic, będąca zapisem twórczości z lat 2010-2013, która miała premierę 31. Lipca 2014 roku na XX Przystanku Woodstock. Część utworów fani zespołu mogli już usłyszeć na koncertach, część na pewno pozytywnie zaskoczy słuchaczy. Płyta nagrana została na żywo w warszawskim Lubię Wąchać Winyl Studio, gdzie w rolę producenta wcielił się niezastąpiony Mariusz „Dziurex” Dziurawiec, odpowiadający również wraz ze Smokiem za mix i mastering krążka. Na płycie usłyszymy 10 utworów, o trudnej do sklasyfikowania stylistyce - sporo połamanych rytmów, trochę romansu z dub’owymi przestrzeniami, punkowa energią z dodatkiem jazzowego sosu. Słyszalne są też delikatne echa Nicka Cave’a, Portishead czy Led Zeppelin. Na Medycynie Ostatecznej znalazł się zagrany we własnej interpretacji numer Hard to say grupy Izrael z gościnnym udziałem Roberta Brylewskiego i Włodzimierza Kiniora Kiniorskiego. Gości jest więcej – subtelne orkiestracje smyczkowe zagrała Ewa Wałecka z Kapeli ze Wsi Warszawa, a szalone dęciaki czasem rodem z Bałkanów pojawiły się za sprawą sekcji dętej z zespołu Dubska.
Lista utworów:
  1. Prośba o piosenkę
  2. Too Many Games
  3. Raz Otworzę
  4. Hard To Say
  5. Gwizdany
  6. Madhouse
  7. Chłam
  8. Driver
  9. Roots
  10. Cień
Medycyna Ostateczna